Vishay/Dale RNR55H2371DSRSL
RNR55H2371DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2371DSRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2371DSRSL.pdf
Availability of RNR55H2371DSRSL
QUANTITY
RNR55H2371DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2371DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2371DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2371DSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2371DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2371DSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2371DSRSL
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 83MA 1W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.7V SSOT-2 datasheet.pdf