Vishay/Dale RNR55H2490BSRSL
RNR55H2490BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2490BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2490BSRSL.pdf
Availability of RNR55H2490BSRSL
QUANTITY
RNR55H2490BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2490BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2490BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2490BSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2490BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2490BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2490BSRSL
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
DFN-14 STENCIL datasheet.pdf
UPS SINGLE PHASE 1KVA/0.9KW 120V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 19 OLIV datasheet.pdf
680UF 50V 12,5X20 datasheet.pdf