Vishay/Dale RNR55H2492BSRE6
RNR55H2492BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2492BSRE6
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2492BSRE6.pdf
Availability of RNR55H2492BSRE6
QUANTITY
RNR55H2492BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2492BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2492BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2492BSRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2492BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2492BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2492BSRE6
PLUG PHONO W/STRAIN RELIEF STEEL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH datasheet.pdf