Vishay/Dale RNR55H3091BSRSL
RNR55H3091BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3091BSRSL
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3091BSRSL.pdf
Availability of RNR55H3091BSRSL
QUANTITY
RNR55H3091BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3091BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3091BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3091BSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3091BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3091BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3091BSRSL
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
THERM NTC 20K OHM 5% 26 AWG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
GRILL GRD FLTR&SPACR F/127MM FAN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.6A 23 MOHM TH datasheet.pdf