Vishay/Dale RNR55H3481BSBSL
RNR55H3481BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3481BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3481BSBSL.pdf
Availability of RNR55H3481BSBSL
QUANTITY
RNR55H3481BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3481BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3481BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3481BSBSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3481BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3481BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H3481BSBSL
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
KNOB CLR MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG GRY/GRY CBL 6.4 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FILTER SAW 314.9MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf