Vishay/Dale RNR55H3741FSB14
RNR55H3741FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3741FSB14
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3741FSB14.pdf
Availability of RNR55H3741FSB14
QUANTITY
RNR55H3741FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3741FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3741FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3741FSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3741FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3741FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3741FSB14
CONN RCPT STR 120POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0606 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE 2WIRE 19-26AWG CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.5A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf