Vishay/Dale RNR55H4421FSRSL
RNR55H4421FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4421FSRSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4421FSRSL.pdf
Availability of RNR55H4421FSRSL
QUANTITY
RNR55H4421FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4421FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4421FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4421FSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4421FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4421FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4421FSRSL
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SENSOR PRESS ABSOLUTE 30PSI datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 16AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf