Vishay/Dale RNR55H4871FSBSL
RNR55H4871FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4871FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4871FSBSL.pdf
Availability of RNR55H4871FSBSL
QUANTITY
RNR55H4871FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4871FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4871FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4871FSBSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4871FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4871FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H4871FSBSL
FIXED IND 18UH 7A 20 MOHM TH datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE E STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.5K OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
LED 5X5MM BLUE WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf