Vishay/Dale RNR55H4991FSRSL
RNR55H4991FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4991FSRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4991FSRSL.pdf
Availability of RNR55H4991FSRSL
QUANTITY
RNR55H4991FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4991FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4991FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4991FSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4991FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4991FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4991FSRSL
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.2A TO220FP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 104POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80 datasheet.pdf