Vishay/Dale RNR55H4992BSRE6
RNR55H4992BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4992BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4992BSRE6.pdf
Availability of RNR55H4992BSRE6
QUANTITY
RNR55H4992BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4992BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H4992BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4992BSRE6
Related LinksRNR55H4, RNR55H4992BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4992BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H4992BSRE6
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS VERT .5MM SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf