Vishay/Dale RLR07C1912FSBSL
RLR07C1912FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1912FSBSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1912FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1912FSBSL
QUANTITY
RLR07C1912FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1912FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1912FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1912FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1912FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1912FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1912FSBSL
HOOK-UP STRND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 9SIP datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf