Vishay/Dale RNR55H5490FSBSL
RNR55H5490FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5490FSBSL
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5490FSBSL.pdf
Availability of RNR55H5490FSBSL
QUANTITY
RNR55H5490FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5490FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5490FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5490FSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5490FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5490FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5490FSBSL
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SHLDR SCREW CHEESE SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf