Vishay/Dale RNR55J1002DSBSL
RNR55J1002DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1002DSBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1002DSBSL.pdf
Availability of RNR55J1002DSBSL
QUANTITY
RNR55J1002DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1002DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1002DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1002DSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1002DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1002DSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1002DSBSL
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W SC73 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
FUSE 6.25A 125VAC EDISON SLOW datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 20POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" WHT JACKP NI datasheet.pdf