Vishay/Dale RNR55J2802BSRE6
RNR55J2802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2802BSRE6
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2802BSRE6.pdf
Availability of RNR55J2802BSRE6
QUANTITY
RNR55J2802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J2802BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2802BSRE6
Related LinksRNR55J2, RNR55J2802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2802BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55J2802BSRE6
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS485 TXRX HALF-DUPLEX 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 132W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
ELMT,SCF,RL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf