Vishay/Dale RNR55K1212FMBSL
RNR55K1212FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1212FMBSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1212FMBSL.pdf
Availability of RNR55K1212FMBSL
QUANTITY
RNR55K1212FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1212FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1212FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1212FMBSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1212FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1212FMBSL Details Description
Related parts for RNR55K1212FMBSL
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 125POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf