Vishay/Dale RNR55K1243FMBSL
RNR55K1243FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1243FMBSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1243FMBSL.pdf
Availability of RNR55K1243FMBSL
QUANTITY
RNR55K1243FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1243FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1243FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1243FMBSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1243FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1243FMBSL Details Description
Related parts for RNR55K1243FMBSL
CAP CER 3300PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220F-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf