Vishay/Dale RNR55K2152FSB14
RNR55K2152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2152FSB14
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2152FSB14.pdf
Availability of RNR55K2152FSB14
QUANTITY
RNR55K2152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2152FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2152FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2152FSB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2152FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K2152FSB14
BOX ABS GRAY 6.3"L X 3.54"W datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PNL MNT RCPT 7SKT PCB datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 440MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC AMP PREC CS 25V SOT23 datasheet.pdf
100/500A FLUKE 1760 datasheet.pdf
SSR/HS ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf