Vishay/Dale RNR55K2261FRB14
RNR55K2261FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2261FRB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2261FRB14.pdf
Availability of RNR55K2261FRB14
QUANTITY
RNR55K2261FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2261FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2261FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2261FRB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2261FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2261FRB14 Details Description
Related parts for RNR55K2261FRB14
SCREW MOUNT KIT .62X.35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 65PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf