Vishay/Dale RNR55K2741FSB14
RNR55K2741FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2741FSB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2741FSB14.pdf
Availability of RNR55K2741FSB14
QUANTITY
RNR55K2741FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2741FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2741FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2741FSB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2741FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2741FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K2741FSB14
FIXED IND 330UH 359MA 2.07 OHM datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4NPT 20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 857 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf