Vishay/Dale RNR55K3831FSBSL
RNR55K3831FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3831FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3831FSBSL.pdf
Availability of RNR55K3831FSBSL
QUANTITY
RNR55K3831FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3831FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K3831FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3831FSBSL
Related LinksRNR55K3, RNR55K3831FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3831FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K3831FSBSL
JUMPER-H1507TR/A3048Y/H1505TR 3" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
CABLE EXT SVGA HD15M/F 100' datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf