Vishay/Dale RNR55K4990FSBSL
RNR55K4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K4990FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K4990FSBSL.pdf
Availability of RNR55K4990FSBSL
QUANTITY
RNR55K4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K4990FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K4990FSBSL
Related LinksRNR55K4, RNR55K4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K4990FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K4990FSBSL
DIODE ZENER 3.3V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10WSON datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
5018 LEDA MOON MODULE GREEN datasheet.pdf
IC CTLR 7A HOT-SWAP 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf