Vishay/Dale RNR55K5900FRB14
RNR55K5900FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K5900FRB14
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K5900FRB14.pdf
Availability of RNR55K5900FRB14
QUANTITY
RNR55K5900FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K5900FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K5900FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K5900FRB14
Related LinksRNR55K5, RNR55K5900FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K5900FRB14 Details Description
Related parts for RNR55K5900FRB14
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 18POS datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf