Vishay/Dale RNR55K7503FSRSL
RNR55K7503FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K7503FSRSL
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K7503FSRSL.pdf
Availability of RNR55K7503FSRSL
QUANTITY
RNR55K7503FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K7503FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K7503FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K7503FSRSL
Related LinksRNR55K7, RNR55K7503FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K7503FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K7503FSRSL
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
IC NETWORK TERMINATOR MQFP-64 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W DL +/-12V OUT SIP7 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X2 YELLOW datasheet.pdf
SWITCH BUILT-IN FOR WLH2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf