Vishay/Dale RNR55K8660FPB14
RNR55K8660FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K8660FPB14
Brief Description
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K8660FPB14.pdf
Availability of RNR55K8660FPB14
QUANTITY
RNR55K8660FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K8660FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K8660FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K8660FPB14
Related LinksRNR55K8, RNR55K8660FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K8660FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K8660FPB14
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO216 datasheet.pdf