Vishay/Dale RNR55K9091FMB14
RNR55K9091FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K9091FMB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K9091FMB14.pdf
Availability of RNR55K9091FMB14
QUANTITY
RNR55K9091FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K9091FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K9091FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K9091FMB14
Related LinksRNR55K9, RNR55K9091FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K9091FMB14 Details Description
Related parts for RNR55K9091FMB14
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 6.23 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-60V 210W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
DVI TO VGA CABLE M M 3' datasheet.pdf
KITS FOR COPPER COMPRESSION HTAP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf