Vishay/Dale RNR55K9091FMBSL
RNR55K9091FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K9091FMBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K9091FMBSL.pdf
Availability of RNR55K9091FMBSL
QUANTITY
RNR55K9091FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K9091FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K9091FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K9091FMBSL
Related LinksRNR55K9, RNR55K9091FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K9091FMBSL Details Description
Related parts for RNR55K9091FMBSL
CONN SPRING CONT 34 POS .276 SMD datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 42 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 94MM datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 6 POSITION datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf