Vishay/Dale RNR60H1001FMBSL
RNR60H1001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1001FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1001FMBSL.pdf
Availability of RNR60H1001FMBSL
QUANTITY
RNR60H1001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1001FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1001FMBSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1001FMBSL Details Description
Related parts for RNR60H1001FMBSL
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 30A DO5 datasheet.pdf
RES SMD 80 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 150MA 1.4 OHM datasheet.pdf