Vishay/Dale RNR60H1101FPRSL
RNR60H1101FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1101FPRSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1101FPRSL.pdf
Availability of RNR60H1101FPRSL
QUANTITY
RNR60H1101FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1101FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1101FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1101FPRSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1101FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1101FPRSL Details Description
Related parts for RNR60H1101FPRSL
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
DEVICE TOOTHPICK PIC/BLUEMATIK datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 90MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH KEY 8CH 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SRT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf