Vishay/Dale RNR60H1504FRB14
RNR60H1504FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1504FRB14
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1504FRB14.pdf
Availability of RNR60H1504FRB14
QUANTITY
RNR60H1504FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1504FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H1504FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1504FRB14
Related LinksRNR60H1, RNR60H1504FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1504FRB14 Details Description
Related parts for RNR60H1504FRB14
MONO CRYST FILTER 12.5KHZ 2POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V Z5U 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23 datasheet.pdf