Vishay/Dale RNR60H1623FSBSL
RNR60H1623FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1623FSBSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1623FSBSL.pdf
Availability of RNR60H1623FSBSL
QUANTITY
RNR60H1623FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1623FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1623FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1623FSBSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1623FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1623FSBSL Details Description
Related parts for RNR60H1623FSBSL
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 22.9MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG-OPEN 1.5M datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf