Vishay/Dale RNR60H1892DRRSL
RNR60H1892DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H1892DRRSL
Brief Description
RES 18.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H1892DRRSL.pdf
Availability of RNR60H1892DRRSL
QUANTITY
RNR60H1892DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H1892DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H1892DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H1892DRRSL
Related LinksRNR60H1, RNR60H1892DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H1892DRRSL Details Description
Related parts for RNR60H1892DRRSL
RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OCT TRNSP D-TYP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
TJ F/B 20D03 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 16POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD LV 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 83MM datasheet.pdf