Vishay/Dale RNR60H51R1FSB14
RNR60H51R1FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H51R1FSB14
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H51R1FSB14.pdf
Availability of RNR60H51R1FSB14
QUANTITY
RNR60H51R1FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H51R1FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR60H51R1FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H51R1FSB14
Related LinksRNR60H5, RNR60H51R1FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H51R1FSB14 Details Description
Related parts for RNR60H51R1FSB14
RELAY SSR DPST 350V 100MA 8-SMT datasheet.pdf
IC COMP QUAD SNGL-SUPPLY 14-DMP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD COMP P-P NANOPWR 14TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf