Vishay/Dale RNR60J1582FPB14
RNR60J1582FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J1582FPB14
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J1582FPB14.pdf
Availability of RNR60J1582FPB14
QUANTITY
RNR60J1582FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J1582FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J1582FPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)