Vishay/Dale RNR60J4991BRB14
RNR60J4991BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR60J4991BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60J4991BRB14.pdf
Availability of RNR60J4991BRB14
QUANTITY
RNR60J4991BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60J4991BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR60J4991BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60J4991BRB14
Related LinksRNR60J4, RNR60J4991BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60J4991BRB14 Details Description
Related parts for RNR60J4991BRB14
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 0.50MH 1:50 SMD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX9888 datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 10V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SC-J datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.1A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf