Vishay/Dale RNR60K4990FSRSL
RNR60K4990FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K4990FSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K4990FSRSL.pdf
Availability of RNR60K4990FSRSL
QUANTITY
RNR60K4990FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K4990FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K4990FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K4990FSRSL
Related LinksRNR60K4, RNR60K4990FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K4990FSRSL Details Description
Related parts for RNR60K4990FSRSL
IC SRAM 4MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 25A QC 277V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT R/A PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A D5A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf