Vishay/Dale RNR60K5362FMRSL
RNR60K5362FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60K5362FMRSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60K5362FMRSL.pdf
Availability of RNR60K5362FMRSL
QUANTITY
RNR60K5362FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60K5362FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60K5362FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60K5362FMRSL
Related LinksRNR60K5, RNR60K5362FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60K5362FMRSL Details Description
Related parts for RNR60K5362FMRSL
DAC 10BIT DUAL W/SPI 14TSSOP datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 549 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 8A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 10C 10#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 2.2レF 6.3V datasheet.pdf