Nichicon RNU0J102MDN1KX
RNU0J102MDN1KX picture photo
Mfg. Part Number
RNU0J102MDN1KX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RNU0J102MDN1KX.pdf
Availability of RNU0J102MDN1KX
QUANTITY
RNU0J102MDN1KX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNU0J102MDN1KX
Internal Part NumberEIS-RNU0J102MDN1KX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRNU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNU0J102MDN1KX
Related LinksRNU0J10, RNU0J102MDN1KX Datasheet, Nichicon Distributor
RNU0J102MDN1KX Details Description
Related parts for RNU0J102MDN1KX
TVS DIODE 18VWM 29.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 8V 1.10A 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0306 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf