TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-560K
ROV05-560K picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-560K
Brief Description
VARISTOR 50.4V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-560K.pdf
Availability of ROV05-560K
QUANTITY
ROV05-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-560K
Internal Part NumberEIS-ROV05-560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)50.4V
Varistor Voltage (Typ)56V
Varistor Voltage (Max)61.6V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts35VAC
Maximum DC Volts45VDC
Energy1.8J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-560K
Related LinksROV05, ROV05-560K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-560K Details Description
Related parts for ROV05-560K
TERM BLOCK HDR 24POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 120MA 4 SOP T/R datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 294 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 5/16" 5.31" datasheet.pdf
RES SMD 176 OHM 0.02% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf