TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-820K
ROV05-820K picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-820K
Brief Description
VARISTOR 73.8V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-820K.pdf
Availability of ROV05-820K
QUANTITY
ROV05-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-820K
Internal Part NumberEIS-ROV05-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts65VDC
Energy2.8J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-820K
Related LinksROV05, ROV05-820K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-820K Details Description
Related parts for ROV05-820K
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IC 12BIT 66 KSPS ADC S/O 20-PLCC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD IPM 600V 3A SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
20CIR MTA156 EDGE CONN LF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 26POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER MODULE MAIN BODY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf