Texas Instruments TMX5702125BPGEQQ1
TMX5702125BPGEQQ1 picture photo
Mfg. Part Number
TMX5702125BPGEQQ1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 2MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
TMX5702125BPGEQQ1.pdf
Availability of TMX5702125BPGEQQ1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMX5702125BPGEQQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMX5702125BPGEQQ1
Internal Part NumberEIS-TMX5702125BPGEQQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-R4F
Core Size16/32-Bit
Speed160MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LIN, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size2MB (2M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64K x 8
RAM Size192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.14 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMX5702125BPGEQQ1
Related LinksTMX57021, TMX5702125BPGEQQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMX5702125BPGEQQ1 Details Description
Related parts for TMX5702125BPGEQQ1
THERMISTOR NTC BEAD 1MEG OHM 20% datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
KIT EVAL RFID IDIC 125KHZ datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 76M1 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
OSC 27.0000 MHZ CMOS SMD datasheet.pdf