TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05H471K-S-2
ROV05H471K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV05H471K-S-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 800A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05H471K-S-2.pdf
Availability of ROV05H471K-S-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV05H471K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05H471K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV05H471K-S-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy21J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05H471K-S-2
ROV05H471K-S-2 Details Description
Related parts for ROV05H471K-S-2
IC REG LDO 3.3V 5A TO263 datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 333KSPS 24-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 256-BGA datasheet.pdf
RES 800 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 5000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf