TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07-361K-2
ROV07-361K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07-361K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07-361K-2.pdf
Availability of ROV07-361K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV07-361K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07-361K-2
Internal Part NumberEIS-ROV07-361K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy26J
Package / CaseDisc 7mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07-361K-2
Related LinksROV07-, ROV07-361K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV07-361K-2 Details Description
Related parts for ROV07-361K-2
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 12V datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
BATTERY BACK UP TOWER AVR 230V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 13.3VC DO-214AC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3484EDCB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf