TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV07H470K-S-2
ROV07H470K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV07H470K-S-2
Brief Description
VARISTOR 42.3V 500A DISC 7MM
Datasheet Download
ROV07H470K-S-2.pdf
Availability of ROV07H470K-S-2
QUANTITY
ROV07H470K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV07H470K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV07H470K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy3.8J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV07H470K-S-2
ROV07H470K-S-2 Details Description
Related parts for ROV07H470K-S-2
MOSFET N-CH 500V 48A TO-264AA datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 209FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 1/2W 1005 datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf
35V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf