TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-470K-S
ROV10-470K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-470K-S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 42.3V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-470K-S.pdf
Availability of ROV10-470K-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV10-470K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-470K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10-470K-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)42.3V
Varistor Voltage (Typ)47V
Varistor Voltage (Max)51.7V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts30VAC
Maximum DC Volts38VDC
Energy6.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-470K-S
Related LinksROV10-, ROV10-470K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-470K-S Details Description
Related parts for ROV10-470K-S
LED GREEN DIFFUSED 1305 SMD REV datasheet.pdf
POT 250K OHM 0.15W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
DC 2-WIRE M8 2MM NO 5M CABLE datasheet.pdf