TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-471K
ROV10-471K picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-471K
Brief Description
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-471K.pdf
Availability of ROV10-471K
QUANTITY
ROV10-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-471K
Internal Part NumberEIS-ROV10-471K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-471K
Related LinksROV10, ROV10-471K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10-471K Details Description
Related parts for ROV10-471K
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
HOOF W/DENT 3.10MM 600 datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf