TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10-911K-S-2
ROV10-911K-S-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV10-911K-S-2
Brief Description
VARISTOR 819V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10-911K-S-2.pdf
Availability of ROV10-911K-S-2
QUANTITY
ROV10-911K-S-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10-911K-S-2
Internal Part NumberEIS-ROV10-911K-S-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy102J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10-911K-S-2
ROV10-911K-S-2 Details Description
Related parts for ROV10-911K-S-2
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRISIL 100A 400V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 6MM SILVR PWR datasheet.pdf
HAN 24B PROTECT COVER WITH PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf