TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14-681K
ROV14-681K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14-681K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 612V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14-681K.pdf
Availability of ROV14-681K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV14-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14-681K
Internal Part NumberEIS-ROV14-681K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Energy172J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14-681K
Related LinksROV14, ROV14-681K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14-681K Details Description
Related parts for ROV14-681K
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP NON SHORTING datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 8.6K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf