TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H270K-S
ROV14H270K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H270K-S
Brief Description
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H270K-S.pdf
Availability of ROV14H270K-S
QUANTITY
ROV14H270K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H270K-S
Internal Part NumberEIS-ROV14H270K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy7.8J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H270K-S
Related LinksROV14H, ROV14H270K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H270K-S Details Description
Related parts for ROV14H270K-S
IC MOSFET DRVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SR HDR .197DE 15 ASY ST GLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf