TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H330K
ROV14H330K picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H330K
Brief Description
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H330K.pdf
Availability of ROV14H330K
QUANTITY
ROV14H330K Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H330K
Internal Part NumberEIS-ROV14H330K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy9.5J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H330K
Related LinksROV14, ROV14H330K Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H330K Details Description
Related parts for ROV14H330K
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf