TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV14H821K-S
ROV14H821K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV14H821K-S
Brief Description
VARISTOR 738V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
ROV14H821K-S.pdf
Availability of ROV14H821K-S
QUANTITY
ROV14H821K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV14H821K-S
Internal Part NumberEIS-ROV14H821K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy235J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV14H821K-S
Related LinksROV14H, ROV14H821K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV14H821K-S Details Description
Related parts for ROV14H821K-S
FIXED IND 15UH 1.12A 130 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 46MA 11 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5/6 5 PLUS datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf